Predstavljamo tretjo številko uradnega glasila Duhovniške bratovščine sv. Pija X. Christus Rex za Slovenijo v letu 2024, posvečeno pokojnemu škofu FSSPX mons. Bernardu Tissier de Malleraisu.
Nekaj izvodov glasil bo na voljo v kapelah po Sloveniji, celotno PDF različico lahko prenesete s klikom na sliko:
Glasilo nima prodajne cene, bomo pa hvaležni za vsak prispevek za pokritje stroškov tiska in poštnine ter omogočanje nadaljnjih tiskarskih projektov!
Če še niste naročeni in želite prejemati tiskano izdajo revije (ali pa želite prijaviti koga drugega, ki jo želi prejemati), nam to sporočite na naš e-naslov: info@fsspx-slovenija.si
Vsebina glasila Christus Rex št. 3/2024:
- Predgovor: Smrt škofa Tissiera, obletnica razglasitve leta 1974 in načrti za prihodnji priorat
- Hvala, škof Bernard Tissier de Mallerais
- Pogrebna pridiga za škofa Bernarda Tissier de Malleraisa
- Bernard Tissier de Mallerais: “Zakaj ljubim Bratovščino svetega Pija X.?”
- 1974 – 2024 “Semper idem”
- 21. november 1974 – 2024 – presoja ob 50-letnici znamenite izjave nadškofa Lefebvra
- Intervju z generalnim predstojnikom Duhovniške bratovščine svetega Pija X.
- Teološko pretiravanje
- Vpisi v semenišča Bratovščine svetega Pija X. – 2024
Predgovor: Smrt škofa Tissiera, obletnica razglasitve leta 1974 in načrti za prihodnji priorat
Dragi prijatelji in dobrotniki,
z velikim presenečenjem in žalostjo smo sprejeli novico o nenadnem prehodu v večnost enega od treh naših škofov, msgr. Bernarda Tissier de Malleraisa. Hkrati pa nas ta pretresljiva novica usmerja, da si pobliže ogledamo njegovo osebnost kot zgled njegovih vrlin in pomena, ki ga njegova oasebnost in delo predstavljata za zgodovino naše Duhovniške bratovščine in razvoj izročila. Tako bomo ob njegovem odhodu v večnost lahko še bolj prepoznali moč njegovega življenjskega pričevanja, ki je predvsem v zvestobi od, dobesedno, prvih dni, pa do konca, vztrajno in brez najmanjšega omahovanja. Edinstvena milost je bila imeti v naši vse bolj rastoči skupnosti tako privilegiranega pričevalca, ki je bil vselej v samem središču razvoja naše Bratovščine v teh nemirnih časih, skozi vse težave in nadloge, pa tudi izjemne blagoslove, ki jih Bog daje prav v času preizkušnje. Poseben privilegij je bil, da smo ga mogli osebno spoznati in se učiti iz njegovih velikih izkušenj in modrosti, pa tudi skromnosti in zvestobe svojim dolžnostim, v čemer nam je zapustil izjemen zgled. Zato naj mu bo večna slava in naj Gospod obilno poplača vse njegove zasluge za blagor Cerkve, ki jih prav gotovo ni malo.
Pred kratkim smo mogli obeležiti tudi pol stoletja od zgodovinskega razglasa našega ustanovitelja, nadškofa Lefebvra, z dne 21. novembra 1974, v katerem najdemo povzeta programska načela o našem boju za ohranitev pravega katoliškega nauka, morale in bogoslužja v tej edinstveni krizi v zgodovini Cerkve. Doktrinarna načela, v središču katerih je potrditev resnične pokorščine in obsodba lažne pokorščine, so v tem kriznem času svetilnik za vsakega resnicoljubnega katoličana, njihova aktualnost pa se iz dneva v dan bolj potrjuje. Kar je nadškof prepoznal takoj, na samem začetku, sčasoma prepoznavajo tudi verniki in pastirji Cerkve, ki jim je mar za ljubezen do resnice in za dobro Cerkve, s tem pa, sorazmerno prav tako vidijo poglabljanje te cerkvene krize, obenem s pravimi rešitvami in odgovori na današnji navidezno brezizhodni položaj.
To lahko potrdimo tudi za naše domače razmere, v katerih se, čeprav se v marsičem razlikujejo od stanja Cerkve v drugih zahodnih državah, neizprosno potrjuje pravilo o pogubnih posledicah modernizma, kjer pa se žal tudi mi »priključujemo vodilni skupini« držav, kjer je ta pokoncilska kriza precej bolj napredovala. Takšen razvoj pa vseeno omogoča vernim katoličanom, da bolje razumejo prave vzroke te krize in tako najdejo pot do izročila. Tako se je naš apostolat v zadnjih letih nekoliko utrdil, kar odpira nadaljnje perspektive za prihodnost.
Pri tem je eden od glavnih načrtov potreba po ustvarjanju pogojev za nastanek bodočega priorata – hiše, v kateri bi bili naši duhovniki stalno nastanjeni, da bi se lahko bolje in polneje posvetili svoji pastoralni službi, skrbi za naše skupnosti – za kapele na Hrvaškem in v Sloveniji. To potrebo so prepoznali in načrte za njeno uresničitev podprli naši predstojniki. Zato smo letos skušali postopoma začeti z njihovim izvajanjem – preučiti konkretne možnosti in poiskati rešitve, ki bi zadovoljile sedanje in bodoče potrebe. Po nekaj časa iskanja nam je uspelo najti ustrezno rešitev, ki bi zadostila vsem zahtevam za bodoči priorat v Zagrebu kot našem sedežu, iz katerega skrbimo še za druge skupnosti.
S pomočjo Božje previdnosti nam je na mestnem področju uspelo najti primerno in dovolj veliko hišo, ki bi nudila vse potrebne pogoje za ustanovitev našega priorata v bližnji prihodnosti. V njeni sestavi je tudi dovolj velik prostor, ki bi ga preuredili za bodočo kapelo, s čimer je bila zagotovljena tudi ta potreba, glede na to, da je bila dosedanja rešitev le začasne narave, prav kakor tista za nastanitev naših duhovnikov za apostolat na Hrvaškem in v Sloveniji. S tem bi se odprle številne nadaljnje možnosti za razvoj našega apostolata, ki bi z oblikovanjem priorata z vsaj tremi stalnimi duhovniki dobil bistveno večjo stabilnost in možnosti delovanja, ne samo v bogoslužnem smislu, ampak tudi v obliki novih in intenzivnejših pastoralnih dejavnosti.
Ena od nadaljnjih možnosti, ki se s tem odpira, je želja, da bi nekoč odprli priorat tudi v Sloveniji, za kar pa bodo seveda morali biti izpolnjeni določeni pogoji, ki bodo to potrebo upravičili. Zato upamo, da se bo naš apostolat sčasoma vse bolj razvijal, da bi ustvaril pastoralne pogoje za ta načrt. Božja milost vedno deluje počasi in postopoma v dušah in v življenju Cerkve ter od nas pričakuje potrpežljivost, da bomo mogli slediti uresničevanju skrivnostnega Božjega načrta in da bo ta v nas obrodil prave sadove. V tem smislu priporočamo v vaše molitve naše duhovne poklice, ki so potrebni za ta razvoj. Letos jeseni je v naše semenišče v Zaitzkofnu vstopil mladenič iz Slovenije, za katerega molimo, da bi mu Gospod dal vstrajnosti na poti v duhovništvo.
Realizacija omenjenega projekta seveda prinaša tudi precejšnje stroške, pri čemer računamo na vašo velikodušnost in angažiranost, da bi naš projekt čim bolje in širše predstavili. Božja previdnost je naši Duhovniški bratovščini omogočila, da je opravila številna velika dela za dobro Cerkve po vsem svetu: graditev cerkva, prioratov, šol, domov za duhovne vaje, samostanov in semenišč. Globoko zaupamo in verjamemo, da se bo ta pomoč Božje milosti izkazala tudi v naših potrebah, ki nas prav zdaj spodbujajo k še večjemu zaupanju.
Ta namen še naprej priporočamo blaženi Devici Mariji in njenemu prečistemu ženinu, svetemu Jožefu, ki je zanesljiv pomočnik v vseh posvetnih in duhovnih potrebah. Do sedaj nam je vselej pomagal v naših stiskah in verjamemo, da nas bo še naprej izprosil pomoč, ki jo potrebujemo. Priporočamo se njegovemu varstvu za nadaljnja prizadevanja za Božjo čast in slavo ter za prenovo vere.
Želim vam blagoslovljen adventni čas in praznovanje rojstva našega Odrešenika!
Z duhovniškim blagoslovom,
p. Marko Tilošanec
Na praznik sv. Nikolaja, 6. decembra 2024